خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه، در واقع مهم‌ترین بخش در نصب و راه‌اندازی شبکه است که به خدمات زیر ساخت شبکه نیز اتلاق می‌گردد. (Passive) در لغت به معنی غیر فعال است. اما در راه‌ اندازی شبکه‌ها به ستون فقرات یک شبکه برای برقراری ارتباطات تعبیر می‌شود. تجهیزات و خدمات پسیو شبکه‌های کامپیوتری، هیچ فعالیتی بر روی سیگنال و دیتای در حال گذر از شبکه انجام نمی‌دهند. بلکه فقط به خدمات نصب و پیاده سازی زیرساخت شبکه، نصب و راه‌ اندازی تجهیزات شبکه و سرور، ترانکینگ و خدمات کابل کشی، نصب وراه اندازی تلفن سانترال، برق و UPS منتهی شده و وارد مرحله پیکربندی نمی‌گردد. یعنی، تنها نقش زیر ساختی برای انتقال داده را بر عهده دارند. با توجه به استفاده روز افزون از اینترنت و شبکه‌های کامپیوتری در سازمان‌ها، ادارات و سایر موسسات، ارائه خدمات شبکه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

خدمات پسیو
خدمات پسیو

خدمات پسیو شبکه، لازمه ایجاد یک شبکه هستند و داشتن شبکه‌ای سریع، نیازمند داشتن سیستم کابلی ( پسیو ) باکیفیت است. رسانه انتقال داده در شبکه چه کابل مسی باشد و چه کابل فیبر نوری قسمتی از خدمات پسیو شبکه محسوب می‌شود. آنچه که در پیاده سازی اصولی یک شبکه اهمیت پیدا می‌کند، پیاده‌سازی اصولی شبکه است که سرعت و پایداری شبکه و مراکز داده را تضمین نماید. در حوزه خدمات Passive network بایستی به مواردی از قبیل کابل‌کشی اصولی برای عدم تداخل با میدان‌های مغناطیسی مجاور، محاسبه توان مصرفی برق سرورها و تعیین دقیق مدل UPS بر اساس نیاز کارفرما، استانداردهای مراکز داده و اتاق سرور توجه کرد که توسط متخصصان ماهر آرک فاوا به خوبی تحلیل و پیاده سازی می شوند.

خدمات پسیو آرک فاوا

طراحی و نقشه کشی شبکه

استانداردسازی اتاق سرور

نصب نود، پریز، کیستون ها

تجهیزات: سوئیچ، روتر، سرو

کابل‌کشی، تابلو برق ، UPS

داکت‌کشی و ترانکینگ

نصب انواع رک

دوربین مداربسته تحت شبکه

نصب و راه‌اندازی سرور

نصب سنسورها و تجهیزات

اطفا حریق اتاق سرور

کابل‌کشی تلفن و سانترال

طراحی زیر ساخت شبکه و نقشه‌کشی آن، بیش از هر چیزی در اجرای خدمات پسیو شبکه اهمیت دارد. مکانی که قرار است شبکه در آن راه‎اندازی شود، به لحظ امکان‌سنجی‌، آینده‌نگری‌ها و شرایط فیزیکی محیط بررسی می‌شود. بر اساس آن یک طرح و نقشه اصولی و استاندارد از مسیر اصلی شبکه، داکت‌ها و کابل‌ها، محل جاگذاری پریزها و … طراحی گردد. دقت و ظرافت در طراحی زیرساخت و اجرای طرح بسیار مهم است و نقش حیاتی برای کارایی و بهره‌وری بهتر از شبکه دارد. در کنار طراحی استاندارد، استفاده از قطعات و تجهیزات پسیو با کیفیت از اهمیت بسزایی برخوردار است. استفاده از تجهیزات فیک یا بی‌کیفیت قطعا در کارایی و کیفیت شبکه و در نتیجه کارایی سازمان تاثیر گذار است. بنابراین هزینه اضافی مبنی بر تعمیر یا تغییر در کل شبکه را به کارفرما تحمیل می‌کند.

تجهیزات پسیو چیست؟

در خدمات پسیو، تجهیزات مهم‌ترین نقش را دارند. از تجهیزات پسیو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع کابل:

که هر کدام از کابل‌ها کارایی خاص خود را دارند.

رک:

قطعاتی مانند Switch، روتر، سرور، فایروال و … در داخل جعبه ای به نام رک قرار می‌گیرند. رک‌ها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و بسته به نیاز می‌توانیم رک مورد نیازمان را انتخاب نماییم.

سوکت شبکه یا سوکت RJ 45

کیستون:

قطعه‌ای که داخل جعبه قوطی کبریتی یا پریز شبکه قرار می‌گیرد.

پریز شبکه یا قوطی کبریتی:

پریز شبکه در انواع تک پورت یا دو پورت ساخته شده و کیستون به آن متصل است.

داکت:

قطعه‌ای با طول متفاوت است که کابل‌های شبکه در طول مسیر خود درون آن قرار می گیرند. داکت‌ها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند. معیار سنجش طول آنها بر اساس سانتی‌متر است.

ترانک:

ترانک‌ها در واقع داکت‌هایی با سایز بزرگتر است و اگر کابل‌های استفاده شده، در داکت‌ها جا نگیرد، از ترانک‌ها استفاده می‌شود. وظیفه داکت و ترانک نظم‌دهی و محافظت از کابل‌های شبکه در اثر ضربه ، زیر پا ماندن و …. است.

پچ کورد:

پچ کورد برای اتصال پچ پنل به سوئیچ کاربرد دارد. از پچ کورد برای اتصال کامپیوتر به پریز شبکه نیز استفاده می‌شود.

پچ پنل:

پچ پنل واسطی بین تجهیزات اکتیو شبکه و کابل‌های شبکه می‌باشد.

سوئیچ:

یک قطعه هوشمند است که شبکه را بین چندین رایانه تقسیم می‌کند و قابل مدیریت است.

هاب:

هاب یک قطعه غیر هوشمند است که شبکه را بین چندین رایانه تقسیم می کند.

12- روتر:

زمانی که دو شبکه LAN، بخواهند با یکدیگر در ارتباط باشند، از روتر استفاده می‌شود. روتر وسیله‌ای برای ارتباط سیستم‌ها توسط کابل است.

نکته: 3 مورد آخر با توجه به هدفی که از آنها انتظار داریم ممکن است جزو تجهیزات پسیو یا تجهیزات اکتیو قرار بگیرند.

کیفیت و انتخاب تجهیزات پسیو بسیار مهم است و نقش کلیدی و حیاتی در کارایی کل شبکه دارد. هر اشتباهی در انتخاب قطعات یا انتخاب تجهیزات و ابزار بی‌کیفیت، ممکن است در مراحل راه‌اندازی شبکه با مشکل روبرو شویم. با توجه به اهمیت و حساسیت بالای پسیو به عنوان زیر ساخت اصلی شبکه، باید در اجرای خدمات پسیو و نصب و راه اندازی تجهیزات آن، دقت و وسواس فراوانی به کار برد.

عموما پس از نصب و راه‌اندازی خدمات پسیو، امکان تغییرات در آن عملاً وجود ندارد و یا اگر تغییری انجام شود بسیار پرهزینه و زمان‌بر خواهد بود. همچنین چنانچه زیرساخت شبکه در سازمان، درست و دقیق طراحی و اجرا نشود، برای نگهداری و پشتیبانی شبکه و مطابقت آن با نیازهای سازمان مجددا هزینه‌های گزافی به کارفرما و آن سازمان تحمیل خواهد شد.

علاوه بر آن کاربران و نیروی کاری سازمان را برای استفاده از امکانات و سرویس‌های شبکه با مشکلات فراوانی روبرو خواهد کرد. همین امر موجب روند نزولی رشد و کارایی شرکت یا سازمان شما خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود اگر از دانش لازم در این زمینه برخوردار نیستید، با مشاوران و کارشناسان این حوزه مشورت نمائید.

مراحل اجرای خدمات پسیو یا خدمات زیرساخت شبکه مراحل اجرای خدمات زیرساخت شبکه به ترتیب عبارتند از:

بازدید از محل پروژه:
در این مرحله کارشناسان مکان مورد نظر را بازدید و اطلاعاتی مثل متراژ محل پیاده‌سازی پروژه، تعداد نودهای مورد نیاز، محل جایگیری تجهیزات و سایر اطلاعات مورد نیاز برای نصب و راه اندازی را بررسی می‌کنند.

طراحی زیرساخت شبکه:
در این مرحله با همکاری کارفرما و با نگاه آینده نگرانه تمام موارد طراحی گردد تا تغییر وسعت در آینده بدون هیچ گونه مشکلی انجام گیرد.

کابل کشی شبکه و نصب سایر تجهیزات پسیو شبکه:
بر اساس نقشه و طراحی انجام شده، کابل‌کشی و ترانکینگ به صورت استارندارد انجام شده است. سپس رک را نصب کرده و سایر تجهیزات شبکه مثل مودم، سوئیچ و….. را درون رک جایگذاری و نصب می‌کنند.

تست شبکه:
تمام نودها و سرویس‌هایی که در خدمات پسیو و فرآیند اکتیو شبکه انجام گرفته در حضور کارفرما تست می‌گردد. مستندات شبکه نیز تحویل کارفرما می شود.

• پشتیبانی:
و در نهایت پشتیبانی خدمات پسیو شبکه که وظیفه آن حفظ و نگهداری تجهیزات، حفظ کارایی شبکه و حل مشکلاتی که در طول عمر استفاده از شبکه ممکن است اتفاق بیافتد، می‌باشد.

چرا خدمات پسیو مهم است؟

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در دنیای اینترنت، نیاز شرکت‌ها و موارد متفاوت برای تسهیل در فرایند کار، افزایش روند بهبود و کارایی سازمان وجود دارد. یک راهکار استفاده از شبکه برای برقراری ارتباطات میان کارمندان یک سازمان و یا با سایر سازمان‌هاست. انواع سرویس‌های حسابداری، سرویس ارسال ایمیل، فایل‌های اشتراکی، سرویس ارتباط با مشتریان و ….. تنها بخشی از نیازهای امروزه سازمان‌ها و شرکت‌ها است که به کمک شبکه، روند کاری و ارتباطی را تسهیل می‌بخشد.
اولین گام برای راه‌اندازی شبکه استفاده از خدمات پسیو و نصب تجهیزات پسیو است. خدمات پسیو در واقع زیر ساخت راه‌اندازی یک شبکه پویا در یک سازمان است و حکم ستون فقرات شبکه را دارد. هر بی‌دقتی یا خطا در طراحی، اعمال نقشه، نصب و راه‌اندازی می‌تواند کل شبکه و کارایی سازمان را مختل کند. بنابراین اهمیت خدمات پسیو را دوچندان می کند.

خدمات پسیو