خدمات اکتیو شبکه

خدمات اکتیو شبکه، مجموعه فعالیت های نرم افزاری است که بر روی تجهیزات سخت افزاری شبکه (Passive) جهت فعال شدن شبکه و دیتاها اعمال می شود .در واقع بعد از اجرای خدمات پسیو باید خدمات اکتیو را جهت راه اندازی روی شبکه پیاده سازی کرد.
اکتیو (Active) در لغت به معنای فعال و خدمات اکتیو به معنای فعال بودن جریان برق در قطعه مورد نظر است. ازاین رو به تمامی خدماتی که روی این قطعات فعال و دیتاهای عبوری، انجام ‌شوند، خدمات اکتیو می‌گوییم که یکی از مهمترین بخش های زیرمجموعه راه اندازی شبکه است.
برای اجرای خدمات اکتیو نیاز به تجهیزات اکتیو شبکه داریم که به مجموعه تجهیزاتی گفته می‌شود که توانایی اعمال یک فرآیند مشخص بر روی سیگنال‌ها و دیتای عبوری از شبکه را دارند.
تنظیمات دستگاه های مختلف در شبکه همچون کارت شبکه (NIC)، سوییچ (switch)، مسیریاب (Router)، دیوار آتش (Firewall)، مبدل فیبر نوری(Media Convertor)و پرینت سرور (Print server) توسط خدمات اکتیو صورت می گیرد.
ممکن است برای بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها که در حوزه‌های مختلفی فعالیت دارند، اجرا و پیاده‌سازی یک فناوری نرم‌افزاری و یا سخت‌افزاری جدید در شبکه کامپیوتری بسیار سخت و پیچیده به نظر بیاید و نیاز به دقت و تخصص بالا داشته باشد. اما با حمایت و مشاوره یک شرکت معتبر و تیم حرفه ای نصب، راه اندازی شبکه‌های کامپیوتری و مشاوره، قطعا این مسئله به یک معضل تبدیل نمی‌گردد. آرک فاوا با تکیه بر دانش روز و با در اختیار داشتن تیم مقتدر و حرفه ای در زمینه خدمات مختلف شبکه و کامپیوتر و به خصوص خدمات اکتیو شبکه، تاسیسات شبکه در سازمان شما را از صفر تا صد و با بهترین کیفیت مدیریت و راه اندازی خواهد کرد.

برای پیشبرد اهدافتان نگران هیچ کم و کاستی نباشید. آرک فاوا با توانایی بالا در زمینه نصب و راه اندازی شبکه و خدمات اکتیو و خدمات پسیو شما را در این مسیر همراهی خواهد نمود.

اهمیت خدمات اکتیو شبکه

همانطور که گفته شد خدمات اکتیو شبکه به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که بر روی تجهیزات سخت افزاری شبکه (پسیو) اعمال می‌شود. بنابراین در مرحله آخر از نصب و راه‌اندازی شبکه، بعد از راه‌اندازی خدمات پسیو، باید خدمات اکتیو را بر روی آن نصب و فعال کرد تا شبکه پویا و فعالی داشت.

نصب و راه اندازی برنامه‌های شبکه و کنترل آنها بر عهده بخش خدمات اکتیو شبکه است. از جمله نصب انواع سرورها ، تعریف  Domain ، تعریف و کنترل انواع کاربران شبکه و حتی اجرای متدهای امنیت شبکه را می‌توان نام برد.

خدمات اکتیو آرک فاوا

 1. راه اندازی، تنظیمات و پیکربندی تمامی تجهیزات شبکه مثل سوئیچ ها، اکسس پوینت، فایروال، UTM و ...
 2. نصب و پیکربندی تجهیزات سخت‌افزاری تحت شبکه با برندهای سیسکو، میکروتیک، HP ،Juniper ،Intel و …
 3. نصب و راه اندازی ویندوز کلاینت و سرورها
 4. تنظیم و راه اندازی شبکه جهت کنترل مدیریت یکپارچه سیستم ها، اکانت ها و فایلها
 5. تنظیم و راه اندازی سرویسهای تحت شبکه مثل: DSN، DHCP، share point و …
 6. مدیریت اینترنت، کنترل پهنای باند و مانیتورینگ
 7. نصب و راه‌اندازی دامین و سرویس‌های مرتبط با آن
 8. راهکارهای مجازی سازی سرور، نصب و پشتیبانی
 9. مشاوره و ارائه راهکارهای جامع برای بک آپ و بازگردانی اطلاعات
 10. ارائه سرویس‌های مبتنی بر VOIP
 11. نصب و راه‌اندازی ایمیل سرور

خدمات اکتیو شبکه در دو بخش سرور و کلاینت انجام می شود.

در قسمت سرور سرویس‌های مورد نیاز بررسی و بر اساس نیاز سازمان و کاربرد سرور نرم‌افزارهای تخصصی مورد نظر نصب می‌شود. حتی امکان مجازی سازی نیز بر حسب نیاز انجام می‌شود.

 

در قسمت کلاینت‌ها نرم افزارهای عمومی مانند آفیس، ادوب ها، آنتی ویروس ها  و وی پی ان ها و سایر نرم افزارهای مورد نیاز مطابق با اخرین نسخه موجود در بازار بر روی سیستم شبکه نصب و تنظیم می‌گردد.

تجهیزات اکتیو کدامند؟

برای نصب و راه اندازی نرم افزارها در بتن شبکه، نیاز به ابزار و تجهیزاتی داریم که به نام تجهیزات اکتیو شناخته می شوند و عملا بدون استفاده از آنها امکان اجرای خدمات اکتیو شبکه وجود ندارد. در واقع تجهیزات اکتیو شبکه به تجهیزاتی اطلاق می شود که روی آنها سیستم عامل وجود دارد و میتوان آنها را مدیریت کرد.

 مهمترین و اصلی ترین تجهیزات برای اجرای خدمات اکتیو، تنظیمات دستگاه، پیکربندی شبکه، راه اندازی و به روز رسانی نرم افزارها و راهکارهای نصب آنها در شبکه است. در کنار این خدمات نرم افزاری، بخشی از خدمات اکتیو به روند ارسال دیتاها در مدارات شبکه مربوط است و بخشی ایجاد ارسال سیگنال و اتصالات الکترونیکی در شبکه است.

 بخشی از تجهیزات پسیو در این راه به کمک اکتیو کاران آمده و در روند اجرای خدمات اکتیو را تسهیل می بخشند و به عنوان تجهیزات اکتیو نیز معرفی می شوند. از جمله:

سوئیچ: سوئیچ یکی از تجهیزات شبکه است که هم به عنوان تجهیزات پسیو و هم به عنوان تجهیزات اکتیو معرفی می شود و یکی از قطعات و تجهیزات مهم در شبکه است. سوئیچ ها عامل اتصال همزمان چند کاربر به شبکه و امکان ارسال اطلاعات از طرف هر کدام در سرعت زمانی بالا را فراهم می کند.

روتر: روتر یکی از تجهیزات مهم و کاربردی است که در شبکه های  LAN و WAN کاربرد دارد. ارتباط بین یک یا چند شبکه با سرعت زمانی بالا به وسیله روتر به سهولت امکان پذیر است

اکسس پوینت: اکسس پوینت ها در شبکه های کامپیوتری عملکردشان شبیه به سویچ شبکه های کابلی در شبکه های بیسیم است. این تجهیزات این امکان را می دهد که از طریق آنها بتوانید چندین سیستم کامپیوتری را از طریق شبکه وایرلس به همدیگر متصل کنید.

پس از بررسی نیاز سازمان از شبکه و نصب و اجرای زیر ساخت (پسیو)، برای راه اندازی یک شبکه پویا و کامل میباست خدمات اکتیو را روی آن در مراحل متععددی راه اندازی کرد.

 • نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه
 • نصب و راه اندازی سرورهای ویندوز و لینوکس
 • نصب و راه اندازی سرویس های شبکه
 • مانیتورینگ و کنترل شبکه، نصب سامانه کنترل پهنای باند، ترافیک شبکه و اینترنت
 • نصب و کانفیگ UTM ها و فایروال ها
 • راه اندازی ارتباطات رادیویی و اینترنت
 • راه اندازی و کانفیگ شبکه وایرلس
 • مجازی سازی و نصب تجهیزات ذخیره سازی
 • نصب سرویس‌هایی که تحت شبکه هستند که شامل DHCP و Domain و سرویس‌های دیگر است
 • نصب و راه اندازی آنتی ویروس
 • نصب و راه اندازی خدمات پشتیبانی در شبکه
 • ارائه سیستمهای مبتنی بر ویپ و ارتباطات صوتی و مخابراتی
 • نصب و راه اندازی سیستم عامل کلاینت ها و ویندوز
 • نصب نرم افزارهای عمومی و تخصصی مورد نیاز سازمان
 • راه اندازی سرور و راید (Raid)

مراحل اجرای خدمات اکتیو

آرک فاوا در زمینه خدمات اکتیو چه کمکی به شما خواهد کرد؟

شرکت آرک فاوا با سالها تجربه و تکیه بر دانش روز، با به خدمت گرفتن نیروهای توانمند و ماهر، ارائه دهنده کامل‌ترین خدمات اکتیو شبکه برای سازمان شما خواهد بود. توجه به کیفیت و خدمات نوین نصب و راه اندازی شبکه در بهترین شرایط و با نازل­ترین خدمت بخش مهمی از سیاست کاری آرک فاواست. آرک فاوا با سالها تجربه و ارتقا دانش نوین همراه خوب و مطمئنی در این راه برای شما و سازمان شما خواهد بود.

درباره ما

شرکت فاوا پویان آرک با نام تجاری آرک فاوا (ArcFava) در سال ۱۳۹۰ با هدف ارایه خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات و پشتیبانی فروش محصولات شبکه و آی تی تأسیس گردید.

امروزه این مجموعه‌ با راه اندازی بخش های مختلف تخصصی و با تکیه بر دانش، تخصص و تعهد کارکنان جوان خود در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات حضور پررنگی دارد.

ارتباط با ما

خیابان بهشتی، تقاطع شریعتی، جنب مترو قدوسی، پلاک ۳، طبقه اول

021-88175410

021-88516811

info@arcfava.com

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت آرک فاوا می باشد.

جهت عضویت در خبرنامه فرم زیر را تکمیل کنید.